
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 10 µF |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Tolerance | 20 % |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.2446 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X5R |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Number of Pins | 2 |
| Composition(Kit Type) | Ceramic |
| Height | 850 µm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 16 V |
| Depth | 1.25 mm |
| Thickness | 939.8 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 16 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 5.5 g |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 year ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
Stock: 20508
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13166
Ext.Price$0.13166
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13166 | $0.13166 |
| 10 | $0.05446 | $0.54460 |
| 50 | $0.04668 | $2.33400 |
| 100 | $0.04001 | $4.00100 |
| 500 | $0.03694 | $18.47000 |
| 1000 | $0.03257 | $32.57000 |
| 3000 | $0.02853 | $85.59000 |
| 5000 | $0.02499 | $124.95000 |
| 10000 | $0.02189 | $218.90000 |
